Complexul Rezidențial Răsărit de Soare din Titan, București, ar putea fi un loc ideal de trai, dar din păcate, realitatea cu care ne confruntăm zi de zi este cu totul diferită. Una dintre cele mai mari probleme cu care ne confruntăm este lipsa de ordine și curățenie în spațiile comune, iar parcările ocupate de vizitatori permanenți nu fac decât să amplifice frustrarea locatarilor.
De luni întregi, scara blocului este murdară și plină de praf. E greu de înțeles cum în anul 2025 nu avem un program de întreținere care să asigure curățenia regulată a spațiilor comune. Locatarii își doresc un mediu plăcut și curat, dar se pare că autoritățile sau asociația de proprietari nu iau aceste aspecte în serios.
În plus, parcările sunt o altă problemă majoră. Multe dintre locurile de parcare sunt ocupate de autoturismele vizitatorilor permanenți, lăsând locatarii fără opțiuni. Oare de ce nu se intervine în acest caz? Ar trebui să existe o regulă clară care să limiteze accesul persoanelor care nu locuiesc efectiv în complex, astfel încât fiecare locatar să aibă acces la locul său de parcare. Este inacceptabil să ne vedem mașinile înghesuite, în timp ce altele, care nu au ce căuta aici, își fac de cap.
Ce spun locatarii și ce urmează
Întâlnirile de scară organizate de asociația de proprietari nu au dus niciodată la o soluție concretă. De multe ori, discuțiile se transformă în certuri, iar rezultatul final este același: lipsa de acțiune. Chiar nu ne putem organiza mai eficient? Este timpul să ne unim forțele și să ne facem auziți. Nu putem lăsa aceste probleme să ne afecteze confortul zilnic.
Un alt aspect pe care l-am observat este faptul că multe perdele sunt aruncate pe casa scării, creând un peisaj dezolant. Aceste imagini nepunctate trebuie să dispară! Se impune o regulă care să interzică orice fel de depozitare în spațiile comune, inclusiv pe casa scării. Aceste locuri trebuie să rămână curate și libere pentru a putea fi utilizate în mod corespunzător.
În concluzie, Complexul Rezidențial Răsărit de Soare merită mai mult. Este timpul să ne implicăm activ în schimbarea lucrurilor. Să cerem o gestionare mai bună a spațiilor comune, să ne asigurăm că regulile sunt respectate și să ne unim forțele pentru a transforma acest loc într-un adevărat cămin. Doar împreună putem face o diferență!
Comments are closed!